fbpx

Przychodzi Kursant do Teacher’a Part 3
Jak nie zapominać – czyli gdy język ulatuje Ci z pamięci

Jeśli język, gramatyka i słówka umykają Ci z pamięci, to chcę Ci powiedzieć, że nie jest to tylko twój problem. Pytanie, które kursanci zadają lektorom najczęściej to właśnie „Co zrobić, by nie zapominać języka?”

Na zajęciach z nami, aktywnie wykorzystujemy to co już wiecie!

To, by uczniowie pamiętali długo, jest dla nas lektorów ogromnie ważne!

Czemu słówka i struktury gramatyczne zanikają? Głównie dlatego, że nie są aktywowane i wykorzystywane. Gdy trochę się w naszym mózgu pokurzą, to mózg, który jest perfekcyjną „Panią/Panem domu” zaraz te niepotrzebne struktury wyrzuca – tak sobie radzi z bałaganem. My też nie chcemy bałaganu – chcemy by to, co w głowie było potrzebne. Jak?
 
Naszym zadaniem jest danie mózgowi do zrozumienia, że język jest nam potrzebny na co dzień. Lektorom łatwo mówić, bo faktycznie to ich chleb powszedni, ale jest kilka sposobów na to by małym nakładem czasu i naprawdę minimalnym wysiłkiem (przepraszamy, ale bez wysiłkowo się nie da) zachęcić mózg do zapamiętania na dłużej.

There’s nothing cool about letting that language you worked so hard to learn fade from your memory.

To nic fajnego, gdy język, nad którym pracujesz ciężko na zajęciach, blednie i zanika z pamięci.

Co myślisz, gdy słyszysz słowo „rutyna”?

Mózgi lubią porządki i rutynę – lubią wiedzieć, co się będzie działo. Mózgi lubią być przygotowane, by wiedzieć jak ciężko pracować! Język musi się więc stać częścią rutynowych zajęć – tego co robimy bez głębszego zastanowienia, codziennie. Gdy język jest częścią planu dnia, nie ma mowy o zapominaniu bo język staje się potrzebny.
 

Make your skills continue to grow in just a few minutes a day. – Spraw by twoje umiejętności rosły stale, kilka minut codziennie.

Zaplanuj z nami sposoby na to by język Ci się przypominał.

Jak często używasz Facebooka? Jeśli to czytasz to domyślam się, że dość często – czyżby codziennie? Jest rutyna!
 
Warto podbudować, tą utrwaloną już w twoim dniu rutynę, odrobiną języka angielskiego. Tak szczypta językowa sprawi, że dzień będzie pełniejszy – jak doprawione odrobiną soli dania. Naprawdę wystarczy szczypta, to znaczy parę minut!
 
Netflix zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność i warto z niego korzystać. Możesz przez kilka minut słuchać swojego ulubionego serialu w oryginale. Gdy nie masz Netflix, to właśnie Facebook oferuje codziennie ogromną ilość krótkich filmików po angielsku. Dużym plusem jest to, że możemy dobierać sobie filmiki tematyczne i przypominać sobie słówka z tematów, które nas interesują.
 

Pewnie myślisz teraz: „Nie mam czasu szukać tego na Facebook” Jak mogę znaleźć szybko to co mnie interesuje?

 
I tu przychodzimy z pomocą my lektorzy i nasze wyzwanie Switch! Przez ponad 30 dni, do połowy stycznia, na wyzwaniu Switch! codziennie będziemy Ci polecać co językowego obejrzeć. Te strony warto dodać do ulubionych, by Facebook sam przypominał nam o naszej językowej rutynie.
 
Obiecujemy wam, że jeśli polubicie polecane przez nas strony to zaleje Was fala angielskiego w naprawdę przyjemnej formie. Ale uwaga! Budowanie nawyku trwa dość długo – jest to około 30 dni! Oznacza to w praktyce, że po polubieniu polecanych przez nas stron, przez około miesiąc należy się oswajać z nowym wyglądem swojego Facebook’a i oglądać nowe filmiki jak najczęściej – w drodze na spotkanie, w kolejce w supermarkecie, przed zaśnięciem.

Co powiecie na taki eksperyment? Are you in? Wchodzicie w to?

Jeśli tak to zapraszamy do wyzwania – za miesiąc podsumujemy rezultaty – chętnie dowiemy się od Ciebie czy taka językowa rutyna się sprawdziła i czy Facebook może być skutecznym remedium na zapominający mózg!

Przypominamy rezultaty pojawią się po 30 dniach! Switch! – przełącz swój Facebook na angielski, oglądaj codziennie – nawet jednominutowe wideo mają moc! Pod koniec stycznia podsumujemy wyzwanie – mamy nadzieję, że wtedy skończą się twoje problemy z pamięcią.