Często pytacie nas lektorów dlaczego tak trudno jest zrozumieć Brytyjczyków czy Australijczyków. Też tak masz… lektora zazwyczaj rozumiesz ale słuchanie autentycznych nagrań to już nie dla Ciebie?
Nie rozumiesz i nie zapamiętujesz nowych słówek bo wszystko naraz wpada i zaraz wypada drugim uchem?
There’s a lot of difference between listening and hearing.” writer G.K. Chesterton
To ważne by uczyć się uszami.
Wiele badań pokazuje, że to właśnie słuchanie i rozumienie treści jest podstawowym zadaniem osób uczących się języków obcych. Jeśli nie słuchamy, nie ma miejsca na komunikację, a umiejętne słuchanie pomaga nam uczyć się skuteczniej zarówno wymowy jak i gramatyki. Przez słuchanie zdobywamy wiele nowych informacji. Mimo, że słuchanie jest czasem niedocenianą częścią rozmowy.
Lektorzy EnCe wiedzą doskonale o tym sposobie rozumienia nowych i utrwalania znanych już struktur językowych. Ciągniemy naszych kursantów za język, ale równie często wymagamy od nich aktywnego słuchania – by proces nauki odpalił. Organizujemy wam zajęcia tak by słuchanie było w ich centrum, a usłyszane słówka i struktury motywowały do kreatywnej konwersacji czyli produkowania języka! Tylko tyle czy aż tyle? Oceńcie sami.
Umiejętność aktywnego słuchania to ta, która sprawi, że szybciej wejdziemy na wyższe poziomy komunikacji.
Jak słuchać aktywnie? Co sprawia, że rośnie nasza motywacja do słuchania w języku obcym?
Edukacja szkolna nie wyrabia dobrych nawyku aktywnego słuchania i tu chcemy przyjść Wam z odrobiną pomocy – bo aktywne słuchanie sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie i swoich umiejętności, co zamienia się w energię do aktywnej nauki.
1) predicting – gdy słuchamy naszej mamy czy partnera to często już sami wiemy co oni powiedzą – warto ćwiczyć to również na zajęciach językowych. Jeśli mówimy o urodzinach to jakie słownictwo na pewno się pojawi? A cake? Singing? A Gift? Nasz mózg lubi wiedzieć co go czeka, wtedy działa dużo wydajniej – aktywne słuchanie polega na tym, że odpalamy w głowie kategorie tematyczne, które nam się mogą przydać.
Context (background) is the king! Rozmowy prowadzimy zawsze w jakimś kontekście tematycznym – warto pomyśleć o kontekście wcześniej
2) What is the big idea? – Lektorzy to zazwyczaj tacy perfekcjoniści, ale wy jako uczniowie macie jeszcze czas by dojść do perfekcji. Ucząc się języka mamy potrzebę by wszystko rozumieć – warto pozbyć się tej potrzeby – nie każde słówko trzeba znać (every single word)! Warto aktywnie słuchać i analizować myśl główną tego czego słuchamy. Po polsku, nasz mózg również wychwytuje z wypowiedzi szefa to co najważniejsze. Szukaj słów kluczowych, naprawdę wystarczy rozumieć tylko je.
3) Have fun! – baw się językiem! Słuchaj tego co lubisz i sprawia Ci przyjemność. Twój ulubiony zespół to, lepsze niż książka językowa, źródło słówek – trzeba je tylko aktywnie wykorzystać.
Lektorzy EnCe polecają stronę która przypomina trochę karaoke po klawiaturze. Możemy wybrać ulubiony zespół czy piosenkę i i ćwicząc, w naprawdę przyjemny sposób, umiejętność słuchania i aktywnego rozumienia treści. To językowe karaoke zajmuje 10 minut więc warto kliknąć od razu i spróbować: www.lyricstraining.com/en
Lyrics czyli teksty piosenek? Wow! Stronka naprawdę godna polecenia – umila czas i sprawia, że słuchamy aktywnie a przez to uczymy się języka!
Zapraszamy do EnCe w Chorzowie – nasi lektorzy wiedzą, że słuchanie pomaga uczyć się skuteczniej. 3 proste kroki aktywnego słuchania połączone z praktycznymi umiejętnościami ćwiczonymi z lektorem to gwarancja na to by język był w stanie wyrazić wszystko co pomyśli głowa.